رمزارزهای PayPal رمزارزهای واقعی نیستند

رمزارزهای PayPal رمزارزهای واقعی نیستند

۱۳۹۹-۰۷-۰۸
در حال حاضر، پرداخت‌های رمزارزی PayPal بیشتر از آنکه به دنبال ارائه قابلیت‌های رمزارزی به کاربران باشد، به دنبال جلب توجه و رضایت قانون‌گذاران است.

 

در اوایل روز جاری، شرکت PayPal تأیید کرد که در ماه‌های آینده پرداخت‌های رمزارزی را به پلتفرم جهانی خود اضافه خواهد کرد.

راه‌اندازی این قابلیت، در ایالات متحده آغاز خواهد شد؛ جایی که PayPal همچنین به عنوان اولین دریافت‌ کننده Bitlicense مشروط (مجوز قانونی برای کسب و کار در حوزه رمزارزها) از اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) شناخته شده است.

 

باید به جزئیات توجه کرد

پس از انتشار این اخبار، شرکت PayPal تحت نظارت جدی قرار خواهد گرفت. ماهیت مجوز Bitlicense مشروط اینگونه است که دارندگان این نوع مجوزها باید با شرکت‌های دیگری که Bitlicense کامل را اخذ کرده‌اند (یعنی Paxos) با یکدیگر ادغام شوند. بر اساس NYDFS، مجوزهای مشروط همچنین ممکن است از نظر تعداد تکرار دفعات آزمایش و وسعت آن مورد بازبینی و نظارت قرار گیرد.

مجوز مشروط به مدت دو سال اعتبار دارد و تمدید یا ارتقا آن کاملاً به تصمیم  لیندا لاسول (Linda Lacewell)، سرپرست خدمات مالی ایالت نیویورک بستگی دارد.

نمایندگان شرکت PayPal از اظهار نظر در رابطه با نوع نظارت و بررسی دقیق NYDFS خودداری کردند اما به جای آن کوین‌تلگراف را به گفتگو با NYDFS تشویق نمودند. در آخر نیز، نمایندگان NYDFS هم از ارائه یک توضیح مشخص برای عبارت «بررسی و نظارت دقیق» در مورد شرکت PayPal سرباز زدند.

در همین راستا، نمایندگان Paxos از اظهار نظر در رابطه با نقش خود در Bitlicense مشروط شرکت PayPal خودداری کردند. گفتنی است که، هر سه این سازمان‌ها با تلاش بسیار به دنبال این بودند اخبار صبح روز جاری را بدون جزئیات در مورد تنظیم مقررات منتشر کنند.

 

رمزارزها همان گونه که باید عمل می‌کنند

شرکت PayPal با بیش از 340 میلیون کاربر در سراسر جهان، به منظور جلب رضایت قانون‌گذاران همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا رمزارزهای غیرواقعی پلتفرم خود را همانند رمزارزهای واقعی نشان دهد.

کیف پول PayPal نه تنها حضانتی بوده، بلکه حتی از برخی زوایا، از دیگر کیف پول‌ها نیز متمایز می‌باشد. طبق سوالات متداول رمزارزی این شرکت، کاربران کلید خصوصی در اختیار نخواهند داشت و همچنین نمی‌توانند دارایی‌های خود را به کیف پول‌های دیگر انتقال دهند:

در حال حاضر، شما تنها می‌توانید رمزارزی را که از طریق PayPal خریداری می‌کنید فقط در حساب خود نگه دارید. علاوه بر این، این رمزارز در حساب شما نمی‌تواند به حساب‌های دیگر PayPal و یا به خارج از آن انتقال داده شود.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که این به چه معنا است؟ نه تنها کوین‌هایی که در PayPal نگهداری می‌شوند کوین شما نیستند، بلکه حتی ممکن است این استانداردی باشد که شرکت‌های بزرگ می‌بایست برای جابجایی رمزارزها به رعایت آن بپردازند.

مدتی است که «لیست‌های سفید» نظارتی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته‌اند؛ به عنوان مثال، صرافی‌های رمزارزی و شرکت‌هایی که قصد دارند از مقرراتی سخت پیروی کنند تنها قادر به معامله با آدرس‌های کیف پول تایید شده هستند. این عمل هنوز قانونی نشده است.

 نکته قابل توجه این است که قانون‌گذاران تنها زمانی امکان معامله رمزارزی را در پلتفرم‌های عظیم فراهم می‌کنند که رمزارزهای موجود در کیف پول اشخاص در آن پلتفرم‌ها، به پلتفرم‌های دیگر انتقال داده نشود؛ این موضوع از لیست سفید نیز تهاجمی‌تر عمل می‌کند. به عبارت دیگر، به معنای وابستگی کامل به اشخاص ثالث، صفر بودن احتمال انتقال همتا به همتا و احتمال تعامل با افرادی که قبلاً قادر به دریافت حساب‌های PayPal نبوده‌اند، می‌باشد.