بلاکچین اتریوم، از دیروز تا به امروز

بلاکچین اتریوم، از دیروز تا به امروز

۱۳۹۹-۱۱-۳۰

اتریوم که یکی از محبوب ترین کوین های دنیای کریپتوکارنسی است مسیری شگفت را تا رسیدن به وضعیت امروز خود طی کرده است. از اولین روزهای راه اندازی یک شبکه با امکان نوشتن قرارداد هوشمند یا همان اسمارت کانترکت تا به امروز که یکی از پیشرفته ترین بلاکچین های دنیا را در بلاکچین جدید اتریوم ، یا همان سرنیتی شاهد هستیم. سرنیتی (Serenity) ، ETH2.0 و یا Ethereum 2.0 همگی نامهایی متفاوت برای یک مفهوم واحد هستند، و آن مفهوم چیزی نیست جز آخرین آپدیت بلاکچین اتریوم، یا همان اتریوم 2.0 که به تازگی رونمایی شده است. رونمایی از بلاکچین جدید اتریوم دقیقا با رشد شگفت انگیز آن همراه شد و توانست نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کند.

چرا بلاکچین اتریوم باید به روزرسانی میشد؟

بروز رسانی یکی از مهمترین کارهایی است که در بلاکچین ضروری است. گاهی کمبود یا و یا نقاط نا ایمن و گاه لزوم پیشرفت و حل مشکلات کوچک و بزرگ شبکه، نویسندگان و بنیان گذاران یک کوین را بر آن میدارد که به فکر بروزرسانی بلاکچین آن بیفتند. بلاکچین اتریوم، با قابلیت نوشتن اسمارت کانترکت یا همان قرار داد های هوشمند که امروزه به وفور مورد استفاده قرار میگیرند نیز یکی از همین مثال هاست.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث شد اتریوم 2.0 شکل بگیرد، تغییرات لازم در روند تایید تراکنش ها و تغییر وضعیت شبکه از حالت اثبات کار (Proof of Work) به اثبات سهام (Proof of Stake) بود. تغییری که میتواند شبکه را از شر مشکلات کندی سرعت تراکنش ها رهایی بخشد.

یکی دیگر از مهمترین دلایلی که سبب شد تا تیم توسعه دهنده اتریوم به فکر ایجاد تغییر در بلاکچین آن بیفتند الگوریتم شاردینگ بود.

ایجاد زنجیره های شارد درواقع نوعی تلاش برای بهبود مقیاس پذیری (Scaling) شبکه است. درواقع با انجام پروتکل های شاردینگ، میتوان یک دیتابیس بسیار بزرگ را به پایگاه های داده کوچکتر تقسیم بندی کرد. شارینگ کمک میکند تا مدت زمان لازم برای انجام تراکنش ها و نیز انرژی و زمان لازم برای مدیریت (organize) شبکه بسیار ساده تر انجام شود.

بعد از اتریوم 2.0 چه اتفاقی برای اتریوم 1.0 خواهد افتاد؟

طبق گفته توسعه دهندگان اتریوم، قرار است بلافاصله پس از اجرای شبکه اتریوم 2.0 ، اتریوم 1.0 بعنوان اولین شارد به آن اضافه شود. این موضوع در هنگام تحریر این مقاله انجام شده است و هم اکنون اتریوم 1.0 بعنوان اولین شارد در اتریوم 2.0 در حال فعالیت است.

 

چگونه میتوانم اتریوم 2.0 بخرم؟

هیچکس نمیتواند اتریوم 2.0 بخرد!

چرا که اتریوم 2.0 هیچ کوین جدیدی نیست. اتریوم 2.0 صرفا یک آپدیت در شبکه اتریوم است که سبب افزایش مقیاس پذیری و سرعت آن میشود و عملا هیچ کوین جدیدی نیست. پس بنابراین برای خرید اتریوم نیاز نیست کار جدیدی انجام دهیم و کافیست به روال سابق، از طریق صرافی های معتبر مثل ریهگزا اقدام به خرید اتریوم نماییم.

فرآیند اثبات سهام در اتریوم 2.0 چگونه است؟

در حال حاضر مکانیزم اجماعِ اتریوم ( (ethereum consensus ، اثبات کار ( (POW یا ماینینگ است. مکانیزم اجماع این ارز دیجیتال در نسخه دوم اثبات سهام  یا همان استیکینگ خواهد بود. این تغییر باعث بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه خواهد شد. اثبات سهام نوعی مکانیزم کانسنسس یا همان اجماع در شبکه است که برای ادامه روند تولید بلاک‌ها در بلاک چین، به اعتبارسنج‌ها و اترهای سپرده‌گذاری شده متکی است. پیاده‌سازی این مکانیزم برای اجرای شاردینگ قطعا موضوعی ضروری به حساب می آید. اعتبارسنج‌ها افرادی هستند که توسط اعضای شبکه انتخاب شده‌اند و برای ورود به دنیای اعتبار سنجی حداقل 32 اتریوم بصورت کامل سهام گذاری کرده اند.

چطور در فرآیند سپرده گذاری اتریوم شرکت کنیم؟

دو روش برای افراد دارای اتریوم وجود دارد که بتوانند به راحتی و با کمترین مشکل با مشارکت در سپرده‌گذاری، اتر به دست آورند. در روش اول،‌ دارنده اتر می‌تواند با سپرده‌گذاری ۳۲ اتر، به خودی خود تبدیل به یک اعتبارسنج شود. تبدیل‌شدن به نود اعتبارسنج به این معنی است که فرد موظف است بلاک‌ها را اعتبارسنجی و سازماندهی کند، در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

روش دوم چیست؟

روش دوم اتفاقا برای بسیاری از ما ایرانیان مناسب تر است. این روش که برای افرادی با تعداد اتر کمتر از ۳۲ عدد مناسب‌تر است، پیوستن به یک استخر استخراج است. هرکس با هر تعداد از کوین اتریوم می‌تواند وارد این استخرها شده و متناسب با سهم خود،‌ پاداش دریافت کند.

اگر بخواهم از اعتبار سنجی در اتریوم کسب درآمد کنم، باید چکار کنم؟

مکانیزم شبکه تغییر کرده است و ایجاد تغییر از مکانیزم اثبات کار یا همان ماینینگ به اثبات سهام یا استیکینگ، فرصت بی‌ مانندی برای درآمدزایی در اختیار دارندگان اتریوم قرار داده است. دارندگان اتر می‌توانند به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه اتریوم فعالیت کنند و با سپرده‌گذاری اترهای خود و تأیید اعتبار بلاک‌های جدید، از این شبکه پاداش دریافت کنند.

هر فرد میتواند با سهام گذاری به اندازه 32 اتر، به یک اعتبار سنج در شبکه تبدیل شود و در روند اعتبار سنجی بلاکچین آن حضور داشته باشد.

آیا با آمدن اتریوم 2.0 کوین های ما بی اعتبار میشوند؟

اصلا و ابدا چنین اتفاقی نخواهد افتاد و دلیل آن بارها در این مقاله توضیح داده شده است. اتریوم 2.0 تنها تغییراتی است که در بلاکچین اتریوم اتفاق افتاده است و این موضوع هیچ ارتباطی به کوین های اتریوم که هم اکنون در اختیار دارندگان آنها است نخواهد داشت.

کوین ها اتریوم که امروزه در اختیار ما و بسیاری از افراد دیگر وجود دارد، همچنان و به روال سابق در شبکه اتریوم داد و ستد خواهد شد و از این بابت هیچ تفاوتی بوجود نخواهد آمد.

چه کسانی شبکه اتریوم را گسترش میدهند؟

شبکه اتریوم توسط تعداد بسیار زیادی از متخصصین و برنامه نویسان در حال بروزرسانی و گسترش است. اما به طور کلی میتوان گفت 7 شرکت بزرگ در دنیا تا بحال در بروزرسانی اتریوم فعالیت داشته اند.

سخن آخر:

اتریوم یکی از محبوب ترین کوین ها در دنیای کریپتوکارنسی تا بحال توانسته است با درایت مدیران آن به مراحل بسیار مهمی از زندگی خود برسد. این کوین شگفت انگیز و دوست داشتنی توانسته است با جلب اعتماد سرمایه گذاران خود، به بالاترین رتبه ها در میان سایر توکن ها برسد. امیدواریم رفته رفته شاهد پیشرفت هرچه بیشتر و بهتر این پروژه ی محبوب باشیم.

شما کاربران همیشگی آداک اکسچنح می توانید اخرین اخبار مربوط به بلاک چین را به راحتی از این سایت پیگیری کنید.

آداک اکسچنج، تحولی در خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال